E. Rasmussen Eilersen (f. Østerby ved Svanninge 1827, d. København 1912)
“Udsigt over København fra kunstnerens værelse på Trianglen en Sommeraften 1862”. Sign. E. R. Eilersen 1862. Olie på lærred. 30,5×39,5.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 398, 1956 nr. 210.
Rensning anbefales.
901579 |