2436/​22

Hans Friis (f. Hobro 1839, d. Orenæs 1892)

Parti fra Lolland med en vogterdreng, der hviler mens fårene græsser. Sign. H. Friis, 26 juli 1862, Lolland. Olie på papir monteret på malepap. 24×31.

Enkelte retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK