Hans Friis (f. Hobro 1839, d. Orenæs 1892)
Parti fra Lolland med en vogterdreng, der hviler mens fårene græsser. Sign. H. Friis, 26 juli 1862, Lolland. Olie på papir monteret på malepap. 24×31.
Enkelte retoucheringer.