Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
Komposition, 1950erne. Usign. Oliekridt på papir. Lysmål 47×61
Proveniens: Kunstnerens dødsbo. På bagsiden attestation fra kunstnerens enke, Eva-Lisa Lennartsson, dateret Stockholm den 23.9.1981.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 9. april 2019