2433/861
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret naturskind. Model 2213. Formgivet 1963. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 220.
Generelt i god original, patineret stand. Alders og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med skjolder, pletter og varmemærker på ryggen. Minimalt hul på en sidehynde samt hul på stof/skind under midterhynden. Fra rygerhjem.
Vurdering
Hammerslag
853141 | ||
958672 |