1626/1536
Østrigsk mekanisk kaminur af forgyldt træ, skive af hvid emalje, bevægelig hjort ved heltimeslag. 18. årh. H. 70. B. 43. D. 19.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger. Skader og restaurering på skiven. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Varia, 30. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
16 bud