Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Et par hvilestole af riopalisander med sprosser i sider og ryg, sæde og ryg betrukket med lyst brunt skind. Udført hos Holger Christiansen. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle samlinger med limrester.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020