2144/84
Sønderjysk salmebog med monteringer og spænder af sølv, rigt prydet med ciseleringer og talrige flusser af farvet glas, spænder punslet med ejerinitialer og årstal 1833. Mester Jürgen Joachim Jürgensen. 19. årh.s første halvdel. H. 18. L. 10,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler glasindsats på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud