2049/​528

Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)

“L'Atelier de Cannes”, 7.4.56 med trykt dedikation “Pour Gilberte & Serge”, Picasso le 5.12.58. Omslag til “Ces Peintres Nos Amis”, Vol. II. Usign. Oplag 250 ekspl. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5×33.

Litteratur: Bloch nr. 794; Mourlot nr. 279.

Undersøgt i ramme. Lettere gulnet. Mindre naturlig fold ved bogryggen.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag