2003/837
Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)
Fritstående fire-pers. sofa samt tilhørende lænestol med stel af palisander. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 934. Udført hos Vatne Møbler. Sofa: L. 225. (2)
Let brugspatina, herunder mindre ridser, mærker og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag