2003/​837

Fredrik A. Kayser (f. 1924, d. 1968)

Fritstående fire-pers. sofa samt tilhørende lænestol med stel af palisander. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 934. Udført hos Vatne Møbler. Sofa: L. 225. (2)

Let brugspatina, herunder mindre ridser, mærker og overfladiske krakeleringer.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK