Frederik Winther (f. København 1853, d. Frederiksberg 1916)
Marine med sejlskibe i roligt vejr. Sign. Fr. Winther 75. Olie på lærred. 25,5×37.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2334, 2023 nr. 183.
Enkelte minimale retoucheringer. Let overfladerensning anbefales.