Foto endnu ikke klar
846/​1117

Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

Et sæt på tre indskudsborde af massiv elm. Top med cirkulære indlægninger af buksbom. Opsat på tilspidsende ben med tværsprosser. Alle sign. Moos 1947, monogram. Udført og signeret af snedkermester Peder Moos. H. 40,8./42,5./44,5. B. 30,6./37./42,5. D. 30,6./33,4./36,5. (3)

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, ill. s. 259.

Sølv og design, 6. marts 2014

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK