841/​72

Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. Fyn 1937)

“Ebbe Skammelsen i bryllupsgaarden”. Sign. Agnes Slott-Møller MCMVIII-IX (1908–09). Olie på lærred. 135×205. Samtidig rigt udskåret forgyldt kunsterramme, muligvis udført af Harald Slott-Møller.

Folkevisen om Ebbe Skammelsen var Agnes Slott-Møllers inspirationskilde til nærværende maleri.

Vers 2: Ebbe han tjener i Kongens Gaard baade for Guld og Ære hjemme sidder Peder, hans Broder, han lokker hans Hjertenskære

Scenen her viser Ebbe, der af familien er løjet død, just hjemkommen til den fædrene gård på dagen, hvor hans bror skal giftes med Ebbes kæreste!

Udstillet: Charlottenborg 1910 nr. 433.

Charlottenborg, “Slott-Møller Udstilling”, 1917 nr. 4.

Litteratur: Smaa Kunstbøger nr. 24, afbildet s. 54.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK