1803/​537

Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)

Fritstående skrivebord og tilhørende fritstående sidebord af mahogni, front med henholdsvis fire og to skuffer, greb af messing. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København. Skrivebord H. 73. L. 192. B. 96. Sidebord H. 73. L. 106. B. 50. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Misfarvninger. Falmet. En skuffe i sidebord mangler. Sidebord med kraftig slitage på fronten af toppen.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag