1917/543
Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“Samson renverse les colonnes” fra serien “Bible”, 1958. Sign. M. Ch., 61/100. Radering i farver. Bladstørrelse 50×39. Uindrammet.
Litteratur: Cramer nr. 30.
Dette emne handles i fuldmoms
Papiret er gulnet. Arket er beskåret.
Fra
i
Havnen
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Dette emne er udgået