2422/621
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
Syv vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med hhv. blå og brune harepelsglasurer. Sign. PL-S, Palshus, Denmark, hhv. 1145/1, 1145 (2 stk), 1182–1, 1132–2, 1182–3, 1182, B1132 og C1132. H. 6,5.-20,3. (9)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud