Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et sæt på seks stole med stel af eg og kopstykker af teak, betrukket i sæder med brunt skind. Model CH 29. Tegnet i 1952. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn. (6)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952. Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker, primært på ben. En stol med mindre revne i ryg. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 26. november 2019