Bjørn Nørgaard (f. København 1947)
Forarbejde til “Faunens tørst”. Usign. Gips. H. 56. B. 14. D. 20.
Denne gipsskulptur er et forarbejde til keramikskulpturen “Faunens tørst” (2001), der står på Frederiksberg Allé 19A i København.
Flere krakeleringer og hak. Enkelte misfarvninger.
Moderne kunst og design, 9. januar 2024