Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Vase af stentøj modelleret med to hanke. Dekoreret med brun og grøm glasur med sorte elementer. Sign. monogram, 3–7, 1928. Kgl. P. Unik. H. 25.
Underside med minimalt overflade afslag. Herudover enkelte minimale overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
15 bud