1703/848
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Cylinda-Line”. En samling service af rustfrit stål bestående af 17 dele. Udført og mærket hos Stelton. H. 0,5–24. Diam. 7,5–36. (17)
Bestående af: To runde serveringsbakker, fiskefad, salatskål, stempelkande, kande med rist, seks glasbakker, istang, askebæger, sukkerskål, skål, salt- og pebersæt.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag