Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Forårsdag ved Skovmølleåen”. Sign. Janus la Cour 1902. Olie på lærred. 120×155.
Rikard Magnussens fortegnelse nr. 835.
Udstillet: Charlottenborg 1903 nr. 101.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 671, 1999 nr. 284, afb. s. 85.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020