1502/1518
Regency lygteur i kasse af eboniseret mahogni prydet med messinglister og med sider af gennembrudte messingplader. Hvidemaljeret urskive med romertal. D. & W. Morice, Fenchurch Strt. London. 19. årh.s begyndelse. H. 34. B. 22. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Nøgle og optræksnøgle medfølger. To manglende messing lister, samt flere splitter i urkassen.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
39 bud