895/​76

Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)

“Helligåndskirken og -huset set fra en tom butik”. Sign. S. H. Dec. 43. Olie på lærred. 91×80.

Tove Jørgensens fortegnelse over Svend Hammershøis malerier registreret under “Helligåndskirken”, dat. 29. nov.-22 dec. 1943, s. 114.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

20.000–25.000 kr.

Hammerslag

70.000 kr.