Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
“Helligåndskirken og -huset set fra en tom butik”. Sign. S. H. Dec. 43. Olie på lærred. 91×80.
Tove Jørgensens fortegnelse over Svend Hammershøis malerier registreret under “Helligåndskirken”, dat. 29. nov.-22 dec. 1943, s. 114.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020