1840/​9520

Venini

Sæt på tre flakoner i form af pærer af ravfarvet samt rødbrunt glas, propper af sort glas med grønt blad. Sign. Venini 99. Udført hos Venini, Murano, Italien. H. inkl. propper 17,5–19. (3)

Almindelig patina, herunder mindre overfladeridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK