1840/9520
Venini
Sæt på tre flakoner i form af pærer af ravfarvet samt rødbrunt glas, propper af sort glas med grønt blad. Sign. Venini 99. Udført hos Venini, Murano, Italien. H. inkl. propper 17,5–19. (3)
Almindelig patina, herunder mindre overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag