A. E. Kieldrup (f. Haderslev 1827, d. København 1869)
Middelalderlandsby ved Rhinen eller Mosel. Sign. monogram 6[?]. Olie på lærred. 40×53.
Kieldrup besøgte Tyskland og denne egn i 1863–64.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020