Edvard Petersen (f. København 1841, d. sst. 1911)
Parti med børn ved et pilegærde. Sign. E. P. 1896. Olie på lærred. 61×47.
Udstillet: Foreningen for National Kunst 1925 nr. 35.
Behov for let overfladerensning. Enkelte overfalderidser. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. april 2023
20 bud