2138/​49

Italiensk maler, 18. årh.

Capriccio med ruiner og personer. Usigneret. Olie på lærred. 37,5×29.

Proveniens: Palazzo Braschi i Rom. Malerierne herfra købtes af A. W. Bech på Valbygaard. Frederik Reventlow på Vindeholme. Købt på dennes auktion januar 1974 af kunsthistoriker og forfatter Bredo L. Grandjean (1916–1986), som var leder af Den Kgl. Porcelainsfabriks arkiv, bibliotek og samling fra 1945 til 1983.

Palazzo Braschi, hvor maleriet stammer fra, huser i dag Roms Museum (Museo di Roma), som har ca. 40.000 skulpturer, malerier og mosaikker, der beskriver Roms historie, fra middelalderen frem til 1870.

Lærredet er dubleret og med tilføjede kantstykker. Retoucheringer, krakeleringer og enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

12 bud

9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK