Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-pers. sofa samt et par tilhørende armstole med stel af riopalisander. Løse hynder betrukket med grønbrun uld. Model PJ 112 og PJ 112/3. Formgivet 1951. Udført hos P. Jeppesen. Sofa: L. 178. (3)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Ujævnt falmet.
Moderne kunst og design, 6. august 2024