Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Sommerleg”, 1944. Sign. Jorn, 90/100. Litografi i farver. Udgivet af Thorkild Hansen, København. Trykt hos Jens Christian Sørensen & Co, København. Bladstørrelse 69×49.
Litteratur: van de Loo nr. 75.
Papiret er gulnet. Lysrand grundet tidligere montering. Enkelte folder i papiret. Undersøgt i ramme.
CoBrA, 1. december 2020
28 bud