Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)
Opstilling med blå flasker og plante på kakkelbord. Sign. C. Sw. 1946 samt sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 110×70.
Proveniens: “Klassisk Modernisme”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 393, København 1990, kat. nr. 130, gengivet side 11.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 17. september 2024