Foto endnu ikke klar
893/​867

Rolf Nesch (f. Ober-Esslingen 1893, d. Oslo 1975)

“Fische”, ca. 1930. Sign. Rolf Nesch, Probe samt med titel. Ætsning og akvatinte. Lysmål 33,5×37.

Værket er eftersigneret af kunstneren i 1973, da den oprindelige signatur gik tabt i.f.m. en konservering. Beskrivelse af dette af Munch Museets konservator på bagsiden af rammen.

Litteratur: Sidsel Heilesen & Bodil Sørensen: “Rolf Nesch - The Complete Graphic Works”, Nasjonalmuseet for Kunst, Arkitektur og Design, Oslo 2009, kat. 396, geng. s. 320. Ifølge kataloget udført i et oplag på mindst 3 eksemplarer. Udstillet (version af motivet):“Rolf Nesch. Graphische Arbeiten”, Galerie Ferdinand Möller, Berlin, kat. nr. 42. Proveniens: Jurist og professor Viggo Hagstrøms samling, Norge. Proveniens: Galleri Sølvesen Myhre Berntsen, Oslo, Norge.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag