1947/254
Kinesisk figur af patineret bronze i form af daoistisk guddom, siddende på lotustrone. Ming form. Antageligt 20. årh. H. 22.
Dele af hovedbeklædning og fingre mangler fra støbningen.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud