1947/​254

Kinesisk figur af patineret bronze i form af daoistisk guddom, siddende på lotustrone. Ming form. Antageligt 20. årh. H. 22.

Dele af hovedbeklædning og fingre mangler fra støbningen.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

13 bud

800 DKK
750 DKK
700 DKK
650 DKK
600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
340 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
260 DKK
250 DKK