2416/705
Tage Wernersen
Øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sider, ryg, og sæde betrukket med stribet uld. Formgivet 1947. Udført hos snedkermester Christiansen.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1948 s. 79.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag