Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
“Interiør med et Rococo Skrivechatol og en læderbetrukket højrygget Egetræsstol. Paa Væggen Silhuetter og gamle Billeder.” Charlotte Dorothea Biehls arbejdsværelse. Sign. monogram 74. Olie på lærred. 55×32.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 164, Sofus Danneskjold-Samsøes fortegnelse nr. 364. Værket er et rumstudie til værker forestillende Charlotte Dorothea Biehls i sit arbejdsværelse, hhv. nr. 166 og 167 i H. Chr. Christensens fortegnelse og nr. 365 og 367 Sofus Danneskjold-Samsøes fortegnelse.
Proveniens: Otto Baron Reedtz Thott 1917. Winkel & Magnussen auktion 32, 1925 nr. 142.
Mindre retoucheringer. Mindre afskalninger, minimale krakeleringer samt nålehuller langs kant. Behov for rensning og let opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021