1812/68
Stephan Ussing (f. Skanderborg 1868, d. 1958)
En gård spejles i en tilgrænsende sø samt Landskab i solnedgang. Sign. St. Ussing 1922 og St. Ussing 1915. Olie på lærred. 33×43 og 29×40. (2).
Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag