2125/​7088

Siddende kvindefigur holdende ife skål “Olumeye” iform af hane. Udskåret træ, rødt, hvidt, sort og blåt pigment. Yoruba, Nigeria. H. 40.

Proveniens: Ex. James Willis, San Francisco. Ex. Gammel dansk privatsamling.

Tribal art, 27. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK