2346/739
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Et par bogreoler af massiv Oregon pine inkl. to sokler, messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En bogreol med huller i bagbeklædning til vægmontering.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag