2443/​778

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Svanen”. Loungestol med returdrej, betrukket med grønt uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2010.

Stemplet under foden: Fritz Hansen nr. 20100010782.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Delvist falmet.

I Aarhus
Vur­dering

10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1050993 8.500 DKK
946371 8.000 DKK
802930 7.500 DKK
951180 7.000 DKK