Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kaminstolen”. Foldestol af patineret eg, sæde og ryg udspændt med flet. Model JH 512. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, ej stemplet.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 30. sep.-16. okt. 1949.
Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 98–103. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 110.
Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flet med nogle defekter.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
11 bud