1734/​538

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kaminstolen”. Foldestol af patineret eg, sæde og ryg udspændt med flet. Model JH 512. Formgivet 1949. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, ej stemplet.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 30. sep.-16. okt. 1949.

Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 3, s. 98–103. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 110.

Stel med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flet med nogle defekter.

Moderne kunst og design, 22. august 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

11 bud

20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK