2048/​73

Kinesisk maler, 19. årh.

Skibsportræt af Ø. K.'s første skib, skonnertbriggen Ragnhild. Usigneret. Olie på lærred. 45 × 59.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1139, 2011 nr. 8093.

Mindre retoucheringer samt flere krakeleringer. Lærredet er dubleret. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

8.000–12.000 kr.

Hammerslag

18.000 kr.

28 bud

18.000 kr.
17.500 kr.
17.000 kr.
(Autobud) 16.500 kr.
16.000 kr.
(Autobud) 15.500 kr.
15.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
(Autobud) 13.500 kr.
13.000 kr.
12.500 kr.
(Autobud) 12.000 kr.
11.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.