Kinesisk maler, 19. årh.
Skibsportræt af Ø. K.'s første skib, skonnertbriggen Ragnhild. Usigneret. Olie på lærred. 45 × 59.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1139, 2011 nr. 8093.
Mindre retoucheringer samt flere krakeleringer. Lærredet er dubleret. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
28 bud