1903/220
Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.
Proveniens: Lysekronen har tilhørt den norskfødte generalmajor F.A. Schleppegrell (1792–1850), som faldt i Slaget ved Isted den 25. juli 1850.
Bundskål med gammel reparation (se foto). Stel med patina. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for den elektriske installations fremtidige funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 14. januar 2019
Vurdering
Hammerslag