1903/​220

Ottearmet prismelysekrone med stel af messingblik. 19. årh.s midte. Elektrisk H. 85. Diam. 70.

Proveniens: Lysekronen har tilhørt den norskfødte generalmajor F.A. Schleppegrell (1792–1850), som faldt i Slaget ved Isted den 25. juli 1850.

Bundskål med gammel reparation (se foto). Stel med patina. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for den elektriske installations fremtidige funktionsduelighed.

Ældre malerier og møbler, 14. januar 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK