Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Elisabeth på Orinoco-Floden”, 1967. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie, mixed media og sølvmaling på masonit monteret på plade. 32×61.
Proveniens: Privatsamling, Danmark. Værket har oprindelig indgået i en kunstcirkel jævnfør cirkulationsliste på bagsiden.
Maleriet vil blive inkluderet i appendiks i det kommende, tredje bind af Ane Hejlskov Larsens ræsonnerede katalog over Per Kirkebys malerier, dækkende perioden 1990–2018.
Moderne malerier, 11. juni 2024