2014/784
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med runde ben af bøg, betrukket med lyst uld. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag