911/​209

Holger Jacobæus (f. Aarhus 1650, d. København 1701, Danish physician and naturalist. )

Holger Jacobæus: Museum Regium, seu Catalogus rerum tam naturalium, quam artificialium [...] Friderici Quarti [...]. Kbh [1710]. 2. udg. Folio. 39×26. Rigt illustreret med kobberstukne vignetter og 54 helsides kobberstukne plancher. Indbundet i samt. helbind af kalv. Rigt forgyldt og med Frederik IVs forgyldte krone på ryggen. Helt guldsnit.

Johannes Laverentzens reviderede og udvidede udgave af Jacobæus' Museum Regium, nu udgivet med ialt 55 tavler og møntdelen udvidet til en numismatisk historie.

Proveniens: Med Carl Juels (1706–1767) kobberstukne ex-libris, Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK