1831/760
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“FH 1934”. Et sæt på fem stole med stel af lakeret bøg, sæde betrukket med blåt stribet stof. Formgivet 1949. Udført hos Fritz Hansen. (5)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1949, s. 149.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
13 bud