2414/​560

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-2/2”. Et par pendler med fatningshus af bakelit. Skærmsæt af gul matglas, bundskåle af matglas. Skærmholdere stemplet P.H.-2, Patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. (2)

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En pendel med manglende underskærm. En mellemskærm med mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK