876/​37

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Stille Vinterdag med Rimtaage”. Sign. L. A. Ring 1902. Olie på lærred. 40×61.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 480.

Udstillet: Den Frie Udstilling 1902 nr. 201.

Proveniens: Grosserer og forfatter Sally Behrens. Dennes dødsbo Winkel & Magnussen auktion 299, 1943 nr. 426, afb. s. 15.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag