L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Stille Vinterdag med Rimtaage”. Sign. L. A. Ring 1902. Olie på lærred. 40×61.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 480.
Udstillet: Den Frie Udstilling 1902 nr. 201.
Proveniens: Grosserer og forfatter Sally Behrens. Dennes dødsbo Winkel & Magnussen auktion 299, 1943 nr. 426, afb. s. 15.
Malerier, 28. november 2017